- Hanácka 1492/9, 821 04 Bratislava
- +421 905 434 109
- recepcia@mousseclinique.sk
Bezpečné odstránenie vrások na tvári: Ako na to?
Všimli ste si na tvári prvé výraznejšie vrásky? Ak nechcete, aby sa prehĺbili a spôsobili, že tvár bude vyzerať unavene, je dôležité začať proti nim čo najskôr bojovať. Jedným z najefektívnejších a najbezpečnejších riešení je botox, ktorého efekt je rýchly a dlhodobý. Čo všetko by ste mali vedieť pred jeho aplikáciou?
Prečo na tvári vznikajú vrásky?
Vrásky sú niečím, s čím sa v priebehu života stretne každý. Ide o menšie záhyby, ktoré sa objavujú okolo očí, úst, na čele či medzi obočím. Najprv sú jemné a takmer neviditeľné. Neskôr sa prehlbujú a výrazne ovplyvňujú výzor tváre.
Dôvodov vzniku vrások je hneď niekoľko. K tým hlavným sa radia starnutie a gény, no veľký vplyv má aj zlá životospráva, nevhodná starostlivosť o pleť a mimika.
Prvé vrásky, ktoré sa na tvári objavia, sú spravidla mimické. Tie vznikajú kvôli opakovanému sťahovaniu svalov pri mračení sa alebo smiechu. Všimnúť si ich môžete už okolo 25. roku života. Vtedy sa začína znižovať tvorba kolagénu a elastínu, čiže bielkovín, ktoré sú kľúčové pre pružnosť a elasticitu pokožky.
Tvorba kolagénu sa následne znižuje o približne 1,5 % ročne, pričom po 40. roku života sa prestáva tvoriť úplne. Pokožka preto postupne stráca svoju žiarivosť a mladistvý vzhľad. Objavuje sa na nej čoraz viac vrások, kvôli ktorým pôsobí strhane a staro.
Negatívne faktory podporujúce vznik vrások
Mnohé dôvody, kvôli ktorým vrásky vznikajú, nedokážete nijako ovplyvniť. K nim sa radí napríklad starnutie alebo genetika. Existuje však aj zopár takých, na ktoré vplyv máte. Keď si na ne dáte pozor, vznik vrások môžete oddialiť alebo spomaliť. Patria sem:
- nedostatočný pitný režim,
- nezdravá strava,
- fajčenie a alkohol,
- nadmerné množstvo kofeínu,
- neodličovanie a nečistenie pleti,
- nedostatočná ochrana pred slnečnými lúčmi,
- drastické diéty,
- stres a hektický spôsob života,
- nedostatok odpočinku.
Tri základné druhy vrások
Na základe vzhľadu sa vrásky delia do troch základných kategórií. Tými sú:
- Povrchové vrásky – jemné vrásky, ktoré sa nachádzajú vo vrchnej vrstve kože známej aj pod názvom epidermis. Na prvý pohľad si ich nemusíte ani len všimnúť a dajú sa veľmi ľahko prekryť make-upom.
- Stredne hlboké vrásky – výraznejšie vrásky, ktoré vznikajú v hlbšej vrstve kože známej aj ako dermis. Na tvári si ich môžete všimnúť hlavne pri mimických pohyboch, a to dokonca aj po tom, ako ich zakryjete make-upom.
- Hlboké vrásky – najvýraznejší typ vrások, ktorý vzniká z dôvodu častého mračenia (na tvári sa objaví tzv. glabella – vráska hnevu), fajčenia, nesprávnej starostlivosti o pleť (napríklad nechránením tváre pred UV lúčmi) alebo prirodzeného starnutia. Nedajú sa skryť make-upom a časom sa vedia prehĺbiť tak, že ich nevie odstrániť ani botox.
Ako sa zbaviť vrások?
Najefektívnejším riešením na odstránenie vrások na tvári je botox. Ide o látku, ktorá sa aplikuje injekčne do mimických svalov, čím dochádza k ich paralýze. Takýmto spôsobom sa zabraňuje tvorbe ďalších vrások alebo prehĺbeniu tých existujúcich.
Aplikácia botoxu je bezpečná, rýchla a takmer bezbolestná. Efekt nastupuje do 48 až 72 hodín po zákroku. Úplný výsledok sa prejaví po 2 až 3 týždňoch. Samotná dĺžka trvania efektu je individuálna. Po prvých aplikáciách je to zvyčajne 3 až 4 mesiace. Po opakovaných aplikáciách v priebehu rokov sa toto obdobie môže predĺžiť na 9 až 12 mesiacov.
Kde všade sa dá botox pichnúť?
Botox je univerzálnym pomocníkom, ktorý sa dá pichnúť do rôznych oblastí tváre. Najčastejšie je to:
- čelo,
- oblasť medzi obočím (glabella),
- okolie očí.
Botoxom sa dajú taktiež korigovať rôzne nedokonalosti a ďalšie detaily, ako je napríklad nadvihnutie obočia, zúženie spodnej časti tváre alebo škrípanie zubami. Ďalej môže byť použitý aj na mierny lifting spodnej tretiny tváre, decentné zväčšenie pier či na odstránenie potenia v podpazuší, na dlaniach alebo nohách.Nehľadiac na to, kvôli čomu sa pre botox rozhodnete, pamätajte, že celý proces musí vykonávať skúsený lekár. Len tak sa vyhnete rôznym komplikáciám, ktoré by mohli ovplyvniť ako estetický efekt, tak aj funkčnosť mimických svalov.