Aplikácia botoxu: Na čo si po nej dávať pozor?


Botox patrí medzi najpopulárnejšie kozmetické výrobky. Využíva sa hlavne na odstránenie vrások, no výborný je aj v mnohých iných oblastiach. Efektívne dokáže zabojovať napríklad proti nadmernému poteniu. Rozhodli ste sa, že si ho necháte aplikovať, no neviete, na čo si po zákroku dávať pozor? Pomôžte si našimi radami.

Pred aplikáciou

Ešte predtým, ako sa pre nejaký kozmetický estetický zákrok rozhodnete, sa uistite , že ste si zvolili kvalitnú kliniku, kde pracujú skúsení lekári. Tí vám pred samotnou aplikáciou spomenú všetky riziká vybraného materiálu a povedia, čo v nasledujúce hodiny alebo dni robiť a nerobiť.

Pamätajte, že botox je látka, ktorá pri správnej aplikácii nemá žiadne negatívne účinky. Voľbu kliniky preto neberte na ľahkú váhu.

Fyzická aktivita

Po tom, ako vám lekár aplikuje botox, sa na minimálne 48 hodín vyhnite namáhavej fyzickej aktivite. To znamená cvičeniu, zdvíhaniu ťažkých vecí alebo behaniu. Botox by sa totiž mohol presunúť do iných oblastí tváre, čo by vo výsledku viedlo k asymetrickému vzhľadu, výraznejším / nepekným modrinám, alebo rôznym iným komplikáciam.

Chytanie ošetrených oblastí

Po aplikácii botoxu budete v ošetrených miestach s veľkou pravdepodobnosťou cítiť jemnú bolesť alebo pocit stuhnutia, ktorý vás bude lákať k tomu, aby ste si ich chytali. Tomuto nutkaniu však musíte odolať. Inak môžete negatívne ovplyvniť správne rozloženie materiálu a tým aj výsledný efekt. 24 hodin nenosiť tesné šiltovky, čiapky, klobúky, 24 hodín sa vyhýbať čisteniu tváre, 72 hodín sa vyhýbať masáźi tváre, intenzívnemu čisteniu tváre – napr. u kozmetičky.

Predkláňanie sa, ležanie a rýchle pohyby

Rovnako ako fyzická aktivita alebo dotýkanie sa ošetrených oblastí, tak aj predkláňanie a ležanie má negatívny vplyv na rozloženie botoxu. Látka by sa mohla dostať do iných oblastí a pokaziť požadovaný výsledok. Obom činnostiam sa preto vyhýbajte po dobu minimálne 5 hodín.

Ďalej si dávajte pozor aj na trhané a rýchle pohyby, ktoré niekedy robíme veľmi prirodzene a bez toho, aby sme si to uvedomili. Pre botox ale nie sú ideálne.

Nadmerné teplo

Veľké nie majú po aplikácii botoxu aj solárium, opaľovanie sa alebo dlhší pobyt na slnku. A to minimálne dovtedy, kým z pokožky nezmizne opuch a začervenanie. Kombinácia veľkého množstva UV lúčov a vysokých teplôt totižto spôsobuje nesprávnu fixáciu látky, ktorá kvôli tomu migruje na iné miesta. Následne tiež ovplyvňuje dĺžku výdrže látky a jej samotný efekt.

Po zahojení sa môžete vrátiť do svojej bežnej rutiny, no k pokožke sa správajte opatrnejšie ako predtým. Pravidelne sa o ňu starajte a nezabúdajte používať krémy s UVA a UVB ochranou.

Konzumácia alkoholu

Konzumácia alkoholu sa neodporúča po žiadnom kozmetickom zákroku. Dôvodom je skutočnosť, že aj menšie množstvo vie spôsobiť opuch, ktorý výrazne ovplyvní to, ako bude tvár vyzerať po zahojení. Alkohol okrem toho znižuje výsledný efekt, rovnako ako aj výdrž samotnej aplikácie.

Spánok

Ak chcete zabrániť migrácii botoxu do iných častí tváre, po jeho aplikácii sa aspoň na 4 až 6 hodín vyhnite vodorovnej polohe. Následne, keď si pôjdete ľahnúť, spite na chrbte. Spánok na boku alebo bruchu nie je ideálny, pretože sa počas neho opierate tvárou o vankúš.

Iné kozmetické procedúry

Máte v pláne podstúpiť ďalšie kozmetické procedúry? Nehľadiac na to, či ide o aplikáciu botoxu, alebo chcete niečo iné, počkajte aspoň dva týždne. Dovoľte organizmu regenerovať sa a jednotlivým častiam tváre zahojiť sa.

Nasledujúcu procedúru taktiež skonzultujte so svojím lekárom. Informujte sa, či nie je vhodné počkať o niečo dlhšie a kedy je podľa neho najlepšia doba na ďalší zákrok.

Negatívne účinky

Dodržali ste všetky odporúčania, no aj napriek tomu ste si všimli veľký opuch, alergickú reakciu alebo iný problém? Neváhajte a kontaktujte ošetrujúceho lekára. Ten si s vami dohodne termín stretnutia, na ktorom zistí, čo komplikáciu spôsobilo.